Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Zdrajczyni narodu niemieckiego, czy bohaterka wojenna?

W czasie wojny w Niemczech postrzegano ją jako wroga swojej ojczyzny, jednak po latach przyznano jej tytuł honorowej obywatelki miasta Berlina. O kim mowa? O Marlenie Dietrich.
Big

Marlene Dietrich była pierwszą niemiecką piosenkarką (Sängerin) i aktorką (Schauspielerin), która zrobiła karierę w Hollywood.

Międzynarodową popularność przyniosła jej rola w filmie “Błękitny Anioł” (Der blaue Engel) Josefa von Starnberga. Piosenka "Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt", pochodząca z tego filmu, stała się międzynarodowym hitem.

Po sukcesie filmu, Dietrich wyjechała do USA, by pracować przy nowym filmie von Starnberga.

W roku 1936 minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels zaproponował jej ogromne wynagrodzenie za powrót do kraju i śpiewanie piosenek dla Hitlera. Dietrich odrzuciła jego propozycję i w 1939 roku przyjęła obywatelstwo amerykańskie (amerikanische Staatsangehörigkeit). Następnie zaangażowała się w walkę z reżimem nazistowskim. Pomagała artystom (Künstler) i intelektualistom (die Intelektuellen) niemieckim wyjechać z Niemiec. Zaangażowała się również w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach II wojny światowej. Za wkład i poświęcenie w walce z nazistami dostała od francuskiego rządu odznaczenie Legii Honorowej. Tymczasem w Niemczech uważano ją za zdrajczynię.

Aktorka słynęła z kontrowersyjnych poglądów i zachowań. Otwarcie przyznawała się do swojego biseksualizmu. Miała romans m.in. z pisarką Mercedes de Acosta i pisarzem Ernestem Hemingway'em. Jednak największą miłością jej życia, był francuski aktor Jean Gabin.

Dopiero podczas uroczystości w 100. rocznicę jej urodzin burmistrz Berlina, Klaus Wowereit, przeprosił aktorkę za to, że Niemcy nie docenili jej twórczości za życia.

 

Kurs niemieckiego godzien Oscara: dowolne miejsce i czas, łatwa gramatyka, współczesne słownictwo, opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

Avatar_1_missing_thumb
Marlenaaa1 (dodano 17 Czerwiec 2010, 22:58)
ciekawa babka, chyba hitler nie był w jej typie:)
ciekawa babka, chyba hitler nie był w jej typie:)
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...