Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Królestwo Krasnali Ogrodowych

Za łąkami, za lasami, za rzeką Odrą istnieje sobie pewne królestwo. Nie ma ono co prawda króla, ale żyje w nim około 25 milionów mieszkańców. Co to za ludek, który upodobał sobie naszych zachodnich sąsiadów? To Gartenzwerge, czyli krasnale ogrodowe.
Big

Pierwsze krasnale pojawiły się w Niemczech w XVIII  wieku. Zdobiły wtedy ogrody pięknych rezydencji i uważane były za bardzo wyszukany i wysublimowany element ozdobny. Przedstawiały postacie brodatych górników w spiczastych kapturach i skórzanych fartuchach, trzymających narzędzia pracy: młoty, kilofy, łopaty.  W XIX wieku w Turyngii ruszyła masowa produkcja krasnali, i jak się okazało te brodate karzełki okazały się niezniszczalne. Ich kult przetrwał przecież dwie wojny światowe!

W Polsce produkcja krasnali rozpoczęła się w końcu lat osiemdziesiątych, ale na dobre rozwinęła się w latach dziewięćdziesiątych. Figurki obsiadły drogi prowadzące do przejść granicznych z Niemcami. Polacy zwęszyli w produkcji krasnali niezły interes.

Ale krasnale ogrodowe, to nie tylko domena Niemców. Można je spotkać także we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, czy Szwajcarii… W roku 1981 powstało nawet w Bazylei Międzynarodowe Zrzeszenie dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, które określiło warunki, jakie mają spełniać krasnale. Krasnal musi być płci męskiej, nosić spiczasty kaptur i mieć brodę; nie może przekraczać 69 cm wzrostu.

Dla jednych te ogrodowe skrzaty są przejawem kiczu i złego smaku, ale dla innych nadal stanowią sympatyczny element ozdobny, szczególnie lubiany przez małe dzieci. Nie krzywmy się więc na krasnale ogrodowe.  Czy krasnale ogrodowe to tandeta, czy miły ackcent w ogródku, to w końcu rzecz gustu, a o gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

 

Kurs niemieckiego opracowany ze smakiem. Dobrze przyrządzone ćwiczenia, łatwo przyswajalna gramatyka, kuszące opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

163_thumb
paziczka (dodano 03 Marzec 2010, 00:17)
A czy slyszeliscie moze o akcji uwolnienia krasnali ogrodowych?
Pewna niemiecka grupa postanowila kilka lat temu stworzyc manifestacje przeciwko wiezienia krasnali w ogrodach.
Najsmieszniejsze bylo to, iz rzeczywiscie wierzono, ze KRASNALE ZYJA :)
moze, moze... kto wie :)
kazda historia ma nutke prawdy
A czy slyszeliscie moze o akcji uwolnienia krasnali ogrodowych? Pewna niemiecka grupa postanowila kilka lat temu stworzyc manifestacje przeciwko wiezienia krasnali w ogrodach. Najsmieszniejsze bylo to, iz rzeczywiscie wierzono, ze KRASNALE ZYJA :) moze, moze... kto wie :) kazda historia ma nutke prawdy
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...