Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Horrory Braci Grimm

Czy czytaliście kiedykolwiek oryginalne baśnie braci Grimm? Nie te skrócone, czy “wygładzone” wersje, ale te stare, oryginalne wydania? Zanim zdecydujecie się po nie sięgnąć, zapytajcie samych siebie, czy krwawe i makabryczne historie, to coś dla Was.
BigBracia Grimm

Któż nie zna pięknych, disneyowskich wersji bajek o Kopciuszku lub Królewnie Śnieżce? Oczywiście mamy tam do czynienia z pozytywnymi (Kopciuszek, Śnieżka) i negatywnymi (siostry, macocha) postaciami. Jednak bajki te zostały poddane cenzurze w stosunku do oryginałów. Nikt nie chce pokazywać dzieciom przerażających i krwawych wątków tych skądinąd bardzo pięknych historii.

I tak, w historii o Jasiu i Małgosi okrutna macocha wyprowadzając dzieci do lasu i pozostawia je tam na pewną  śmierć. Macocha Królewny Śnieżki trzy razy usiłuje zamordować swoją pasierbicę. Raz nawet wynajmuje myśliwego, aby wyprowadził Śnieżkę do lasu, zabił ją, a potem przyniósł jej wątrobę i płuco jako dowód, że dziewczynka nie żyje. W bajce o Kopciuszku mamy do czynienia z okrutnym ukaraniem jego przyrodnich sióstr – w czasie uroczystości zaślubin Kopciuszka i księcia, gołębie wydziobują oczy obu dziewczynom, jako kara za ich złe zachowanie. Karze podlega również zła macocha Królewny Śnieżki, która na weselu Śnieżki i księcia musiała tańczyć w rozgrzanych do czerwoności żelaznych trzewiczkach, tak długo, aż padła martwa.

Oczywiście wszystie te baśnie dobrze się kończą – zło zostaje ukarane, a dobro zwycięża, ale prawie wszystkie te historie zawierają makabryczne i krwawe szczegóły, które, jak się wydaje nie powinny się znaleźć w bajkach dla dzieci. I faktem jest, że baśnie te początkowo wcale nie były przeznaczone dla młodych czytelników. To dorośli opowiadali sobie te historie wieczorami, siedząc razem przy stole i w ten sposób zabijając nudę w długie zimowe wieczory.

 

Przeraża Cię nauka niemieckiego? Niepotrzebnie. Przyjazny kurs niemieckiego: przydatne słownictwo, łatwa gramatyka, opcje multimedialne i zero stresu! LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...