Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Czy wszyscy Niemcy to Bawarczycy?

Pije piwo, je kiszoną kapustę, nosi skórzane spodnie na szelkach i kapelusik z piórkiem.

Takich, między innymi, odpowiedzi można by spodziewać się zadając pytanie o typowego Niemca.Stereotypy były, są i będą miały wpływ na nasze myślenie o Niemcach, tak samo jak na Niemców myślenie o Polakach. Tak, oni też mają swoje zdanie, nie zawsze pozytywne na nasz temat.  Nie ma się co obrażać. Jedyne, co możemy zrobić, to przekonać się na własnej skórze , czy to prawda, czy też może regionalne elementy folkloru “rozdmuchane” przez nadgorliwych turystów do rozmiarów ogólnonarodowych.

Gdy przyjrzeć się stereotypom panującym o Niemcach, można się przekonać, że często Niemcy są redukowane w nich do Bawarii, czyli jednego z szesnastu krajów związkowych. To w Bawarii strojem ludowym są Lederhosen, czyli skórzane spodnie na szelkach. To w Bawarii, a dokładnie w Monachium odbywa się Oktoberfest, czyli  dożynki chmielowe - jeden z największych na świecie festynów ludowych, gdzie piwo leje się strumieniami. A jak człowiek sobie trochę wypije, to robi się głodny, więc na Oktoberfest serwowane będą oczywiście typowo bawarskie potrawy: golonka z kiszoną kapustą (Eisbein mit Sauerkraut),  biała kiełbasa ze słodką musztardą (Münchner Weißwürste mit süßem Senf) i precle (Brezel). A że Oktoberfest co roku przyciąga rzesze turystów z różnych krajów – w ostatnich latach przeciętnie sześć milionów odwiedzających –  nic dziwnego, że “wieści” się szybko rozchodzą;) W wypadku tych stereotypów Niemcy nie mają właściwie powodu do obrazy.  Te elementy kultury regionalnej mogą być powodem do dumy. Gorzej jeśli trzeba walczyć ze stereotypami typu: heute gestohlen – morgen in Polen, bo to jak walka z wiatrakami…

 

Jak zrozumieć Niemca? Kurs niemieckiego nastawiony na komunikację: współczesny język, informacje o kulturze i obyczajach. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

Avatar_1_missing_thumb
salzburgerin (dodano 05 Marzec 2010, 16:54)
To o czym piszesz nie jest tylko wylacznie tradycja Bawarii lecz takze czesci Austrii. Na pewno takich Landow jak Salzburg czy tez Tyrol.
To o czym piszesz nie jest tylko wylacznie tradycja Bawarii lecz takze czesci Austrii. Na pewno takich Landow jak Salzburg czy tez Tyrol.
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...