Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

O piwie - po niemiecku

Piwo jest od wieków jednym z ulubionych napojów na świecie. Szczególnie jego gatunki produkowane w Niemczech cieszą się ogromną popularnością. Kogóż nie skusiłby kufel zimnego piwa w upalny, letni dzień?
BigOktoberfest

Ciekawostką niech będzie to, że już wśród plemion germańskich warzenie piwa (Bierbrauen) było domeną kobiet. Należało ono do obowiązków domowych. Ponieważ piwo jest “artykułem spożywczym” (Lebensmittel), jego produkcją zajmowały się kobiety.

Kociołek do warzenia piwa (Braukessel) był jednym z przedmiotów wnoszonych przez kobiety w posagu do małżeństwa. I jako, że to kobiety zajmowały się całym procesem produkcji piwa, to one miały tutaj największe doświadczenie. Sytuacja ta zaczęła zmieniać się w wiekach średnich, gdy produkcją piwa zainteresowali się mnisi.

Temu wspaniałemu trunkowi, o miodowym kolorze, już w starożytnym Egipcie przypisywano właściwości lecznicze. Zapiski z tamtych czasów świadczą o tym, że piana z piwa (Bierschaum) była stosowana do nadawania skórze pięknego złocistego koloru. Nadworny aptekarz księcia Wilhelma Bawarskiego, już  w 1541 roku, radził kobietom wcieranie piany z piwa w twarz i biust, co miało mieć działanie ujędrniające: Das straffe die Haut und mache den Busen fester.

Oczywiście piwo nie jest lekarstwem, ale i dzisiaj lekarze twierdzą, że poprawia przepływ krwi (Durchblutung), zapobiega infekcjom (Infektionen), wrzodom na żołądku (Magengeschwüre) i kamieniom nerkowym (Nierensteine). Patrząc na piwo od tej strony, toast  “Na zdrowie!” (Zum Wohl!) nabiera większego sensu, czyż nie? ;)

 

Jak zamówić piwo po niemiecku? Kurs niemieckiego nastawiony na komunikację: współczesny język, informacje o kulturze i obyczajach. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...