Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Buongiorno czy buonasera?

Włosi nie mają może tak sztywnej etykiety powitań jak kraje anglosaskie, tym niemniej są zasady językowe, których należy przestrzegać. Uwaga zwłaszcza na utarte zwroty – często są z formą na „ty”!

Jeśli chcemy sprawić Włochowi przyjemność i powiedzieć mu „dzień dobry” w rodzimym języku, możemy w zależności od pory dnia wybrać formę buongiorno (od rana do godz. mniej więcej 14) albo buonasera – to „dzień dobry” po południu oraz „dobry wieczór”. W niektórych regionach istnieje także forma buon pomeriggio, używana od godzin południowych do ok. 18. Przy powitaniach przeważnie pada też grzecznościowe „Co słychać? Jak się Pan/Pani miewa?”. I tu uwaga: jeśli prowadzimy rozmowę oficjalną, właściwą formą będzie Come sta?. W gronie znajomych na „ty” możemy powiedzieć Come va? albo Come stai? Właściwą odpowiedzią na takie pytanie będzie rzecz jasna Bene, grazie, nawet jeśli w rzeczywistości czujemy się źle. Pożegnania są mniej formalne: najbardziej uniwersalne jest arrivederci, a jeśli zechcemy podkreślić „do widzenia Panu/Pani”, powiemy arrivederLa. Jako „miłego dnia/wieczoru” możemy też użyć buogiorno i buonasera albo ich form typowo pożegnalnych: buona giornata, buona serata. Znaczenie „żegnaj” ma po włosku słówko addio, a najbardziej znane ciao i salve odpowiadają po prostu polskiemu „cześć”.

 

Kurs włoskiego rano czy po południu? Kurs bez ograniczeń czasowych - praktyczne lekcje z opcją multimedialną. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...