Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Włoskie przeboje

Volare, Felicità, Lasciatemi cantare... Nawet jeśli ktoś nie przepada za włoską muzyką, na pewno słyszał te utwory, które stały się wielkimi przebojami. Może nie są to arcydzieła, ale na pewno – najbardziej znane za granicą włoskie piosenki.

Hitem wszechczasów z festiwalu w San Remo z 1958 r. została piosenka Domenico Modugno Nel blu dipinto di blu (Volare). Opowiada o sennej wizji latania po niebie (Volare – „latać”), kiedy wszystko jest niebieskie (Nel blu dipinto di blu – dosł. „W błękicie pomalowanym na błękitno”). Powstały w 1968 roku przebój Adriano Celentano Azzurro można porównać do naszego „Szła dzieweczka do laseczka” – znają go dosłownie wszyscy Włosi. Azzurro, czyli „lazur”, ma dość banalny tekst o upalnym popołudniu spędzonym w mieście z dala od ukochanej. Zupełnie inna treściowo jest piosenka Toto Cutugno z lat 80. L’italiano. Ma prostą melodię i refren: „Lasciatemi cantare / con la chitarra in mano...” („Pozwólcie mi śpiewać / z gitarą w ręku”...), jednak zwrotki to ironiczny i dowcipny obraz Włoch, z odniesieniami do ówczesnej mody i polityki, np. „un partigiano come presidente” („partyzant na prezydenta”) to aluzja do prezydenta Sandro Pertiniego; z kolei „l'autoradio sempre nella mano” („i zawsze radio samochodowe w ręce”) to obrazek znany też z polskich ulic.

Nie można też zapomnieć o niezwykle popularnym w Polsce przeboju duetu Romina Power i Al Bano pt. Felicità. Wylansowany w San Remo w roku 1982, ma poetycki tekst o codziennych drobiazgach składających się na szczęście w miłości (Felicità  znaczy „szczęście”).

 

Kurs włoskiego, który Cię uszczęśliwi. Praktyczne lekcje, 3000 słówek, łatwa gramatyka, skuteczne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...