Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Język hiszpański czy języki hiszpańskie?

„Prowadzę samochód” to po hiszpańsku conduzco el coche, ale również manejo el carro. Pierwsze z tych wyrażeń usłyszymy w Hiszpanii, drugie w Meksyku. Czy wobec tego mamy do czynienia z językiem hiszpańskim, czy też z językami hiszpańskimi?

Biorąc pod uwagę, że hiszpański jest jednym z języków najczęściej używanych na świecie (około 400 milionów "native'ów"), nie powinno dziwić, że istnieje tak wiele odmian tego języka. Język hiszpański, którym mówi się w krajach Ameryki Łacińskiej, jest językiem hiszpańskich konkwistadorów z domieszką dialektów indiańskich. Różni się on od hiszpańskiego z Półwyspu Iberyjskiego niektórymi formami gramatycznymi oraz w większej mierze słownictwem.

Gdyby Argentyńczyk chciał zapytać: czy jesteś Polakiem? Powiedziałby: ¿Sos polaco?  Z kolei Hiszpan powiedziałby: ¿Eres polaco? W argentyńskiej odmianie hiszpańskiego zachowała się historyczna już dla języka z półwyspu Iberyjskiego forma vos, tak zwane voseo, która spełnia taką samą funkcję jak druga osoba liczby pojedynczej w Hiszpanii, tú.

Jechać autobusem to w Hiszpanii coger el autobús, w Meksyku agarrar el camión, w Argentynie tomar el colectivo, a na Kubie tomar el guagua. Latynos nigdy nie użyje słowa coger w znaczeniu jechać, gdyż w Ameryce coger jest słowem wulgarnym. Zwykle więc powie albo agarrar, albo tomar. Z kolei dla Hiszpana słowo camión nie oznacza autobusu, ale ciężarówkę, natomiast kubańskie guagua to w Chile i Ekwadorze słowo oznaczajace niemowlę.

Podobnych przykładów możnaby mnożyć. Która z odmian hiszpańskiego jest zatem najwłaściwsza i najbardziej poprawna? Wszystkie. Każda z nich jest żywa i funkcjonuje w obrębie danego kraju bądź regionu. Której zatem należy się uczyć? Tej, z którą najczęściej będziesz mieć do czynienia. Nie załamuj jednak rąk, pomimo lokalnej odmiany, każdy rodzimy użytkownik języka hiszpańskiego jest w stanie bez problemu zrozumieć wersję standardową, tą której zwykle uczymy się w szkołach.

 

I dogadasz się po hiszpańsku! Kurs hiszpańskiego nastawiony na komunikację: sytuacje z życia wzięte, moduł ćwiczenia wymowy w lekcjach multimedialnych. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...