Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Mafia nie tylko w filmach

Najsłynniejszy włoski mafioso, Al Capone, był Włochem tylko z pochodzenia: urodził się i mieszkał w USA. Jednak korzenie tej najbardziej znanej przestępczej organizacji są oczywiście włoskie, a konkretnie sycylijskie.

Mimo upływu lat i spektakularnych sukcesów w walce z przestępcami, mafia we Włoszech wciąż istnieje i to nie tylko w filmach. Początki przestępczej organizacji, opartej na systemie grup zwanych famiglie („rodziny”) i ścisłej hierarchii ich członków, sięgają XIX wieku. W tym czasie na południu powstały walczące z władzą organizacje bandytów „briganti”. Byli to dawni żołnierze wojsk napoleońskich i ubodzy wieśniacy, niezadowoleni z przyłączenia regionu do świeżo zjednoczonych Włoch. Z tych band wywodzi się najsłynniejsza sycylijska organizacja mafijna, przeniesiona później do Stanów Zjednoczonych: Cosa Nostra (dosł. „Nasza Sprawa”). Inne czołowe grupy to: działająca w Kampanii (Neapol) Camorra, kalabryjska ‘Ndrangheta, apulijska Sacra Corona Unita i operująca również na Sycylii Stidda (zyskująca coraz większe znaczenie po częściowym upadku Cosa Nostry). Mafia miała niegdyś wielkie wpływy we włoskich władzach i biznesie i choć ostra walka z nią trwa od lat 60., nadal są rejony, w których niebezpiecznie jest z tego tematu żartować.

 

Kurs włoskiego z mnóstwem korzyści: współczesny język, gramatyka, opieka nauczyciela, rejestracja postępów w opcjach internetowych. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...