Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Przysmak Margherity, czyli historia pizzy

Niewiele jest osób na świecie, które nie słyszały nigdy słowa pizza. Tymczasem początki kariery tej najsłynniejszej włoskiej potrawy są bardzo skromne: niegdyś była pokarmem... biedaków!

Placki podobne do dzisiejszej pizzy jedli już starożytni Egipcjanie i Rzymianie, ale jej wersja klasyczna powstała na południu Włoch. W danych czasach żywili się nią ubodzy mieszkańcy okolic Neapolu. Dopiero za sprawą odkryć Kolumba i przywiezionych z Ameryki pomidorów pizza zaczęła robić karierę także wśród wyższych warstw. Najbardziej znaczącą datą w jej historii jest rok 1899, kiedy królowa Małgorzata Sabaudzka wyraziła chęć spróbowania pizzy neapolitańskiego mistrza Raffaele Esposito. Przygotował on na jej cześć specjalną pizzę w kolorach włoskiej flagi: zielona bazylia, czerwone pomidory i biała mozzarella (to on po raz pierwszy użył tego sera do pizzy). Dzieło nazwał margherita (Małgorzata) i do dziś tak nazywa się najbardziej klasyczna pizza. Choć rodzajów pizzy jest wiele i każdy region Włoch w jakimś się specjalizuje (np. najlepszą quattro stagioni zjemy w Lazio, a frutti di mare – w Puglii), to wynalazki w rodzaju pizzy z ananasem nie mają z Włochami nic wspólnego.

 

Pizza czy spaghetti - jakie jeszcze znasz dania kuchni włoskiej? Praktyczny kurs włoskiego: kuchnia, restauracje, praca i rozrywka. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...