Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Nie tylko cappuccino

Włosi mogą się obyć bez wielu rzeczy, ale bez jednej żaden prawdziwy Włoch nie rozpocznie dnia: bez porannej kawy. A najbardziej znany włoski sposób na kawę to oczywiście espresso.
Big

Choć kawa nie rośnie we Włoszech, w tym kraju doprowadzono do perfekcji rytuały związane z jej parzeniem i piciem. Włoska kawa to przede wszystkim espresso: mocne, niewielkiej objętości, zaparzane parą pod ciśnieniem. Nazwa espresso, czyli „ekspres”, jest używana od początku XX wieku, kiedy to mediolańczyk Luigi Bezzera wymyślił pierwsze urządzenie do jej parzenia pod ciśnieniem.  

Espresso piją Włosi o każdej porze dnia, a określone dodatki przesądzają o rodzajach napoju. I tak espresso z odrobiną mleka nazywa się macchiato (dosłownie „poplamiona”), lungo („długa”) to kawa z większą niż zwykle ilością wody, a ristretto („ściśnięta”) – z mniejszą. Caffè corretto nazywa się kawę z dodatkiem alkoholu (przeważnie brandy), freddo („zimna”) to kawa mrożona, a do znanego cappuccino należy dodać spienione mleko. Uwaga na tę ostatnią kawę: Włosi piją ją tylko rano, zamówienie cappuccino po południu to duże faux pas!

 

Jak uniknąć wpadek językowych po włosku? Kurs włoskiego nastawiony na komunikację: współczesne słownictwo, kultura i obyczaje. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...