Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

DURA LEX, SED LEX (Twarde prawo, ale prawo)

Amerykańskie prawa stanowe (odrębne dla każdego stanu) słyną na całym świecie z absurdalnych zapisów. Oto kilka przykładów najmniej zrozumiałych i komicznych z naszego punktu widzenia zakazów.

W Los Angeles mąż ma prawo bić żonę pasem (leather strap), o ile szerokość pasa nie przekracza 2 cali. (no chyba, że małżonka zgodzi się na ustępstwa). Na Alasce natomiast prawo zabrania rozmawiania z niedźwiedziem (również nie wolno budzić niedźwiedzi ze snu zimowego w celu zrobienia im fotografii). W Kalifornii ludziom bez uprawnień myśliwskich (hunting license) zabronione jest stawianie pułapek na myszy (mousetrap), a w stanie Illinois kategorycznie zabronione jest wchodzenie do gmachu opery z pudlem (French poodle). W Cuernee, w stanie Illinois kobieta ważąca ponad 100 kg nie ma prawa jeździć konno w podkoszulku.

Co ciekawe część przepisów dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. W stanie Indiana na przykład małpom nie wolno palić papierosów, zaś psy z New Jersey natomiast nie mogą szczekać od 8 wieczorem do 8 rano. Na Florydzie natomiast gdy do parkomatu (parking meter) zostaje przywiązany słoń - opłata jest dwukrotnie większa niż za samochód.

To tylko niektóre z wzbudzających nasz śmiech czy politowanie przykładów. Jednak sądy amerykańskie gorliwie egzekwują owe nieracjonalne przepisy. Wystarczy podać przykład Sądu w Kansas, który nakazał Arturowi Younkinowi (waga: 225 kg) schudniecie o 50 kg i zakazał jedzenia więcej niż jednego posiłku dziennie, gdyż skazany stracił z powodu otyłości pracę i nie spłacał kredytu. Obecnie odchudza się w więzieniu (in jail).

 

Kurs angielskiego bez nakazów i stresu: gotowe rozwiązania, łatwa gramatyka, programy do nauki słówek na komputerze i szybkie efekty. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...