Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Japońska matrioszka?

Nie ma chyba bardziej rosyjskiego symbolu niż matrioszka - wieloelementowa lalka. Tymczasem rodowód tej zabawki jest jeszcze bardziej wschodni, niż nam się wydaje.

Choć matrioszka jest symbolem rosyjskości, została stworzona ok. 1890 roku na wzór japońskiej lalki przedstawiającej mędrca Fukurumę. Już dziesięć lat później święciła tryumfy na Wystawie Światowej w Paryżu i od tego właśnie czasu zaczęła się masowa produkcja matrioszek. Najsłynniejsze rosyjskie matrioszki do dziś produkowane są w podmoskiewskim mieście Siergiew Posad – w którym znajduje się słynne muzeum zabawek posiadające w swych zbiorach jedną z najstarszych rosyjskich matrioszek – dziewczynę z kogutem (lalka ma ponad 100 lat). Tradycyjne rosyjskie matrioszki przedstawiają kobiety ubrane w ludowy strój, jednak coraz częściej można spotkać laki z wizerunkiem znanych postaci kultury, historii, czy polityki (np. Władimir Putin).

 

Rosyjski jest modny! Kurs rosyjskiego nastawiony na komunikację: praktyczne słownictwo, nagrania audio i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

 

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...