Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Kawior lekiem?

Choć dziś przysmak ten występuje głównie jako ekskluzywna przystawka, kiedyś był lekiem na wycieńczenie i przysmakiem biednych rybaków.

Persowie nazwali kawior chav-jar („kawał siły” lub „kołacz siły”) – ponieważ zaobserwowali, iż wzmacnia organizm i dodaje sił. Nie powinno więc dziwić, że przysmakiem tym zajadali się nie tylko rybacy, ale i rosyjscy żołnierze walczący z Napoleonem. Kto wie, być może właśnie dzięki sile płynącej z kawioru udało im się odeprzeć napoleoński atak?

Dziś kawior króluje najczęściej na eleganckich stołach i przyjęciach, Jego cena uzależniona jest od jakości, wielkości ziaren, koloru i oczywiście od gatunku ryby, z której pochodzi. Jednym z rzadszych gatunków jest kawior biały – jak głoszą niepotwierdzone hipotezy – pozyskiwany z bieług-albinosów. To właśnie on uświetniał carskie przyjęcia. Najdroższym kawiorem świata jest pochodzący z ikry stuletnich bieług kawior Almas (diamentowy) – opakowany w puszki z 24-karatowego złota może kosztować nawet 25 000 dolarów za kilogram.

 

Rozsmakuj się w rosyjskim! Kurs rosyjskiego nastawiony na komunikację: praktyczne słownictwo, nagrania audio i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...