Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Dlaczego umywalki brytyjskie mają krany osobno na zimną i na ciepłą wodę?

Większość Brytyjczyków sama nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje mnóstwo teorii na ten temat.
Big

Wiele jest mylnych, na przykład ta, iż jest to wymuszone przez przepisy BHP, powstałe w roku 1973 w ramach ustawy Health and Safety Act, czy na przykład ta, iż Brytyjczycy uważają, że pochylając się nad umywalką, aby umyć sobie twarz, można uderzyć czołem w położony po środku pojedynczy kran.

W zasadzie jednak jedynie dwie teorie są prawdziwe. Pierwsza mówi o tym, iż w Anglii woda gorąca (podgrzewana w specjalnych bojlerach na dachach domów) i zimna (w Wielkiej Brytanii jest to woda pitna) jest dostarczana innymi rurami i pod innym ciśnieniem, i aby uniknąć problemów w momencie ich mieszania używane są dwa osobne krany. Druga teoria zaś mówi o tym, iż takie rozwiązanie jest praktykowane ze względu na oszczędność wody. Otóż nalewanie wody do zakorkowanej umywalki czy wanny z dwóch kranów w odpowiedniej proporcji, aby uzyskać żądaną temperaturę, powoduje, że nie myjemy się pod bieżącą wodą. Jest to ewidentna oszczędność wody, która w krajach wyspiarskich bywa pod deficytem.

 

Chcesz lać wodę po angielsku? Kurs współczesnego angielskiego: 3000 słówek, łatwa gramatyka, opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY 

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...