Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii - fakty i mity

Istnieje wiele teorii uzasadniających ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii. Część z nich sięga czasów bardzo zamierzchłych. Jedna z nich mówi o tym, iż jest to pozostałość po rzymskich podbojach.

Otóż na drogach Imperium Rzymskiego obowiązywał ruch lewostronny i wojska rzymskie maszerowały zawsze po lewej stronie. Dopełnieniem tej teorii jest fakt, iż przy ruchu lewostronnym osobie praworęcznej było łatwiej się bronić. Mijając się na drodze ludzie mieli wolną prawą rękę gotową do obrony czy oddania ciosu (włócznią, mieczem czy choćby pięścią). Dodatkowo teorię tą argumentuje fakt, iż broń wisiała po lewej stronie pasa, co powodowało, że łatwiej było np. wsiadać z lewej strony konia.

Istnieje także teoria, iż ruch lewostronny wziął się z tego, iż woźnica trzymał bicz w prawej ręce i jak uderzał nim konia to gdyby znajdował się po prawej stronie jezdni to często zagrożeni byliby przechodnie, i dlatego jeżdżono po lewej stronie.

Faktem niezbitym jest to, że ruch prawostronny w Europie zawdzięczamy Francuzom (to właśnie nikt inny tylko sam Napoleon ujednolicił system ruchu na drogach), nie zdziwiłoby zatem nikogo, że Brytyjczycy z samej już antypatii do Napoleona, z historycznych względów, nie chcieli się podporządkować francuskim dyrektywom.

 

Jak poruszać się po Wielkiej Brytanii? Koniec języka za przewodnika - kurs współczesnego angielskiego. Dotrzesz, gdzie chcesz. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...