Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Jak to jest z tymi pubami w Anglii?

Słowo pub ma dwa znaczenia: w Wielkiej Brytanii oznacza oczywiście bar, a Australii... hotel. Jest to skrót od public house (dosł. dom publiczny, nie mylić z polskim znaczeniem tych słów:).

W Zjednoczonym Królestwie funkcjonuje około 60 tys. pubów. Ciekawostką jest fakt, że pub najbliższy kościołowi pod wezwaniem Św. Marii zawsze musi nazywać się „Gwiazda”.

Barmani w pubach nazywani są landlords albo barmaids (barmanka) i rzadko oczekują napiwku. Można za to zaproponować im drinka: would you like a drink yourself? Można również iść na „włóczęgę po pubach” (pub crawl), kiedy to chodząc od pubu do pubu, nie oszczędzamy sobie alkoholu.

W Wielkiej Brytanii piwo lane z kija w pubach sprzedaje się w tzw. pint’ach (wymawiane ‘pajnt’). Wynika to z prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii, które wymaga stosowania anglosaskiego systemu miar (za sprzedaż piwa w litrach na lokal jest nakładana kara grzywny!!). Jeden pint to około 0,5 litra cennego trunku. Można zamówić również 0,25 litra, prosząc half-pint. 1 pint piwa kosztuje w pubie w Wielkiej Brytanii około 3 funtów (zależnie od lokalu). O piwo w barze prosimy mówiąc: ‘pint of (tu podajemy nazwę wybranego piwa), please”.

 

Jak się zachować w angielskim pubie? Praktyczny kurs angielskiego: współczesne słownictwo, sytuacje z życia wzięte, obyczaje. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...