Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Kto w historii znał najwięcej języków?

Na świecie jest około 7 tysięcy języków. Niemożliwością jest nauczyć się ich wszystkich. Są jednak tacy, którym ciężko przychodzi to zaakceptować…
Big

Ludzie od dawna dostrzegają zalety znajomości wielu języków obcych i chętnie się ich uczą. Żyjący w XVIII wieku kardynał Giuseppe Caspar Mezzofanti potrafił porozumiewać się w 38-u językach obcych, a także znał 40 dialektów. Historia mówi, iż nauczył się ich, spowiadając umierających żołnierzy z różnych krajów. Podobno kardynał Mezzofanti znał nawet język Ajnów!

Kolejnym poliglotą godnym uwagi był gubernator Hong-Kong-u, Sir John Bowring. Żyjący w latach 1792-1872 J. Bowring twierdził, iż zna 100 języków i w kolejnych stu potrafi czytać.

A kto z Polaków  znał największą ilość języków obcych?

Był to językoznawca Andrzej Gawroński. Znał on 60 języków obcych, przy czym naukowcy uważają, że znał ich więcej. Potwierdza to chociażby zdanie wypowiedziane przez Gawrońskiego: „mówię i piszę w 40 językach, rozumiem zaś i czytam w około 100”.

A co z obecnie żyjącymi poliglotami?

Księga Rekordów Guinessa podaje, iż największym poliglotą jest urodzony w roku 1954 Ziad Fazah, który biegle posługuje się w 58-u językach obcych!

Na przestrzeni dziejów można by odnotować więcej znanych osób, które władały wieloma językami. Byli to między innymi Heinrich Schliemann, Jan Paweł II czy John Ronald Reuel Tolkien. Niewątpliwie wszyscy ci poligloci zawsze będą inspiracją dla ludzi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nauką języków obcych. W końcu, skoro byli oni w stanie nauczyć się tak wielu języków, na pewno ty możesz nauczyć się tego jednego, na którym zależy ci najbardziej, prawda? A więc do dzieła!

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...