Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Ciekawostki z jajem

Czy kura może znieść pisankę? Dlaczego Brytyjczycy nie myją jajek? No i co było pierwsze: jajko czy kura? My już znamy odpowiedzi!
BigCiekawostki z jajem

W okresie wielkanocnym jajka cieszą się zwiększoną popularnością. Przed Wami tuzin ciekawostek ich temat. Możecie być zaskoczeni.

 

 

1. Kolor skorupki zależy od koloru piór nioski. Białe jajka pochodzą od kur biało upierzonych, brązowe – od tych z ciemnymi piórami.

2. Odmiana kur Aracucana znosi jaja z zieloną lub niebieską skorupką. Dlatego nazywa się je potocznie easter egg chickens (czyli „pisankowymi” kurczakami).

3. Kolor żółtka jest zależny od pożywienia, jakie dostarczano niosce.

4. Każdy człowiek spożywa w ciągu roku średnio 173 jaja.

5. Pojedyncza  kura znosi zwykle 250-300 jajek w roku.

6. Aby jaja były dopuszczone do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych muszą być najpierw umyte. Na Wyspach Brytyjskich wolno sprzedawać tylko te z nieoczyszczoną skorupką.

7. Ugotowane jajko obraca się szybciej niż surowe.

8. Najmniejsze jajka znoszą kolibry. Rekordowym maleństwem był okaz ważący jedynie 0,365 g.

9. Strusie jaja są największe. Rekordzista ważył 2,589 g.

10. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1965 roku uznała białko zawarte w kurzym jajku za wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach.

11. Słynne jajka Fabergé powstawały jako prezenty wielkanocne za carów Aleksandra II i Mikołaja II. Uznawane do dziś za arcydzieła sztuki jubilerskiej, były bogato zdobione i kryły w sobie upominek-niespodziankę.

12. Według kanadyjskich naukowców to jajko było pierwsze. Małe dinozaury, które pojawiły się na długo przed kurami, znosiły jaja w swoich gniazdach.

 

Na podstawie:
www.express.co.uk , www.kickassfacts.com , www.lifehack.org, www.livescience.com

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...