Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Eggnog - świąteczny must have

W krajach anglosaskich, a zwłaszcza w Kandzie i Stanach Zjednoczonych, okres jesienno-zimowy nie może obyć się bez tradycyjnego, rozgrzewającego napoju, jakim jest eggnog.
BigTradycyjny eggnog

Trunek ten jest rodzajem ponczu, a jak sama nazwa wskazuje jego bazą są jajka. Wymieszane z wysokoprocentowym alkoholem (zwykle jest to burbon, brandy albo rum) oraz cukrem i mlekiem lub śmietanką stanowią świąteczny must have u Anglosasów. Często przed podaniem dodaje się do niego korzenne przyprawy takiej jak gałka muszkatałowa i cynamon. Przypomina kogel-mogel albo niderlandzki advocaat (ajerkoniak). Może służyć jako składnik deserów lub innych słodkich napojów.

Ab ovo, czyli od początku…
Napoje alkoholowe na bazie mleka i jaj znano już w średniowieczu. Sama nazwa eggnog powstała z połączenia „egg” (jajko) i „noggin”, które w średniowiecznej angielszczyźnie oznaczało mały, drewniany kubek do serwowania alkoholu. Mniej popularną nazwą jest egg flip (flipping – szybkie przelewanie). W XVII receptura eggnog wraz z angielskimi kolonistami trafiła za ocean, gdzie do dziś cieszy się ogromną popularnością, szczególnie podczas świąt.

Ciekawostki
Swoimi przepisami na eggnog chwalą się takie tuzy kulinariów jak Jamie Oliver i Martha Steward. Co ciekawe, swoją recepturę opracował także sam George Washington.

W Boże narodzenie w roku 1826 w amerykańskiej akademii wojskowej w West Point miały miejsce Eggnog Riot – tzw. „zamieszki ajerkoniakowe”. Wywołało je złamanie zakazu posiadania alkoholu na terenie szkoły przez kadetów. Przemycali oni whiskey właśnie do wyrobu świątecznego eggnog. Zostali za to postawieni przed sądem wojskowym. W zamieszkach brał udział przyszły prezydent USA – Jefferson Davis.

Chociaż eggnog bazuje na produktach białkowych pochodzenia zwierzęcego (jajka, mleko), współcześnie przygotowuje się także jego wegańskie wersje.

Angielski trunek znalazł sympatyków także na Karaibach – znany w Puerto Rico jako coquito, jest wyrabiany z mleka kokosowego i rumu. Z kolei w Meksyku podobny do eggnog napój określa się mianem rompope.

A na deser… przepis
Składniki:
2 szklanki mleka
¾ szklanki cukru
sól
1 laska wanilii
4 żółtka
1 szklanka burbonu
50 ml jasnego rumu
1 szklanka śmietanki kremówki
świeżo starta gałka muszkatołowa

W metalowym garnku do mleka podgrzać mleko z cukrem. Następnie dodać ziarenka wydrążone z laski wanilii i całość zagotować. W czasie kiedy mleko się podgrzewa, zmiksować żółtka na puszystą masę z resztą cukru. Cały czas mieszając żółtka, dodać do nich szklankę gorącego mleka. Całość przelać do rondla z mlekiem i miksując podgrzewać jeszcze przez ok. 3 minuty. Starać się nie zagotować. Masę z żółtek i mleka zdjąć z ognia i ostudzić. Ubić śmietanę. Do masy dodać rum i burbon. Wymieszać. Dodać ubitą śmietanę i ponownie wymieszać. Przelać do pucharków i posypać wierzch świeżo startą gałką muszkatołową.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...