Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

O kuchnia, ale pesto!

...czyli coś z królową przypraw kuchni włoskiej w tle. Al dente, pesto, pinia, bazylia – może to tylko zlepek słówek, a może wstęp do smakowitego obiadu – takiego, który można zrobić szybko i bez specjalnego wysiłku?
Big

 

Jest idealny na lato i może się stać potrawą popisową dla tych, którzy hodują zioła w ogrodzie, czy w skrzynkach balkonowych.
Pesto bazyliowe to najbardziej popularny sos włoski, można go podawać do makaronu, klusek, pieczywa, czy mięsa. Ta podstawowa wersja, oprócz bazylii, zawiera też orzeszki piniowe, czosnek, oliwę z oliwek i parmezan. To jest wersja rodem z okolic Genui, ale w naszych warunkach pogodowych (a może z uwagi na cenę orzeszków piniowych) – w zastępstwie orzeszków możemy użyć pestek dyni, migdałów, orzechów włoskich lub słonecznika.
Ile czasu zajmuje przygotowanie takiego sosu? Dosłownie kilka minut. Wystarczy parę kroków do ogródka po młode liście bazylii, no ostatecznie można użyć takiej kupionej w sklepie – w doniczce. Potem czas na orzeszki, które trzeba wrzucić na rozgrzaną patelnię i lekko podprażyć, aby wydobyć z nich cały aromat. Teraz – jak przystało na włoskiego mistrza kuchni z północy Włoch - bazylię, sól, czosnek, orzeszki trzeba dokładnie utrzeć w moździerzu, bo tylko tak ucierane zachowują swój prawdziwy smak i konsystencję. Na końcu dodać starty parmezan i sos gotowy. Smacznego!

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...