Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Dzień Św. Patryka

Co robią Irlandczycy 17 marca? Oczywiście piją piwo. Tego dnia bowiem hucznie obchodzą dzień Świętego Patryka. Zresztą nie tylko oni, święto zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie.
Big


Różnica polega na tym, że w Irlandii jest świętem narodowym i oficjalnie dniem wolnym od pracy (official public holiday).

St. Patrick’s Day (Dzień Św. Patryka) obchodzony jest 17 marca, gdyż według legendy jest to data śmierci patrona Irlandii. Irlandczycy świętują go, organizując liczne festyny (festivities) i parady (parades), przystrajając miasta w symbole kraju. Głównymi symbolami Irlandii, oprócz zielonego koloru (który odnosi się do zielonych krajobrazów), są trójlistna koniczyna (shamrock), którą według legendy Św. Patryk wykorzystał, by wytłumaczyć Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej, a także skrzat Leprechaun, trudniący się naprawą butów, słynący z niezwykle kąśliwego i psotliwego charakteru.

W dniu Św. Patryka Irlandczycy, ubrani obowiązkowo na zielono, z przypiętą do ubrania koniczyną, spotykają się w pubach i na festynach i piją irlandzkie piwo (Irish beerGuiness lub Murphy’s) oraz whisky, z tzw. dzbana Patryka (jest to szklaneczka whisky napełniona po brzegi, nazwa natomiast wywodzi się z legendy, według której Św. Patryk przyłapał szynkarkę na tym, że nie dolewała pełnej miarki trunku). W dniu Św. Patryka każdy obowiązkowo musi wypić irlandzkie piwo, jeśli zdecyduje się natomiast na importowany trunek, musi je zabarwić na zielono! Dodatkowo mieszkańcy Zielonej Wyspy spotykają się na meczach oraz rozgrywkach swoich ulubionych sportów, takich jak hurling czy futbol gaelicki.

 

Relaksująca nauka? Wygodny kurs angielskiego: współczesne słownictwo, łatwa garmatyka, opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

Avatar_0_missing_thumb
andron (dodano 17 Marzec 2011, 12:20)
To drugie, obok walentynek, importowane święto. Ale jakieś takie mniej skomercjalizowane :)
To drugie, obok walentynek, importowane święto. Ale jakieś takie mniej skomercjalizowane :)
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...