Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Dzień Zakochanych

Miłość jest czymś najmocniejszym na świecie, a jednak nie można wyobrazić sobie niczego bardziej skromnego (Mahatma Gandhi). Trudno nie zgodzić się z tą sentencją. Wydawałoby się, że obchody dnia miłości również powinny być skromne i intymne. Tymczasem 14 lutego, w Dniu Zakochanych, gorące uczucia okazujemy otwarcie, a niekiedy nawet „krzykliwie”.
Big

Walentynki, czyli święto miłości, to obyczaj, który przybył do Polski z Ameryki, jednak nie w USA należy szukać jego korzeni. Zwyczaj wysyłania czułych liścików na ozdobnym papierze narodził się w XV wieku w Anglii. Uważa się, że pierwszą osobą, która wysłała życzenia na kartce walentynkowej, był uwięziony książę Orleanu, Karol. W 1415 roku wysłał on żonie romantyczny list. Tę pierwszą, historycznie potwierdzoną walentynkę można dziś obejrzeć w British Museum.
Początkowo wysyłano ręcznie zdobione listy, często przystrajane suszonymi kwiatami, koronkami, wycinankami. Wraz z nadejściem ery druku zmienił się wygląd kartek walentynkowych, stały się mniej wyszukane, ogólnie dostępne, wzrosła też liczba wysyłanych walentynek. W USA Dzień św. Walentego stał się nawet drugim pod względem popularności świętem, z okazji którego co roku Amerykanie wysyłają ponad miliard kartek i listów. Częste jest również zamawianie „śpiewających telegramów” – przedstawicielki wyspecjalizowanych firm przybywają pod wskazany adres i odśpiewują piosenkę, którą nadawca zamówił dla swojej ukochanej bądź ukochanego. :)

I jeszcze trochę wiedzy słownikowej :)


Św. Walenty – męczennik rzymski z IV wieku, którego święto, 14 lutego, uchodziło w Niemczech za dzień feralny, a sam święty za patrona chorych na padaczkę, czyli epilepsję, albo wielką chorobę, później także w Polsce. Ponieważ jednak chorych na padaczkę Kościół uważał za opętanych przez diabła i leczył egzorcyzmami, fantazja ludowa z czasem pomieszała osoby sprawcy i uzdrowiciela choroby, a św. Walenty już od połowy XVI wieku stał się u ludu polskiego synonimem... diabła.


Dzień św. Walentego (ang. Sant Valentine’s Day) – według ludowego obyczaju angielskiego, w tym dniu młodzi ludzie wybierają „sympatię” i przesyłają wybranej osobie upominek. Obyczaj ten, którego pochodzenie jest nieznane, rozpowszechniony był co najmniej od 1476 roku. Możliwe, iż ma on związek z wierzeniem ludowym, że 14 lutego ptaki śpiewające zaczynają się na Wyspach Brytyjskich łączyć w pary.
Źródło: Władysław Kopaliński, „Słownik mitów i tradycji kultury”, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991.

 

Kurs angielskiego, w którym się zakochasz! Współczesne słownictwo, łatwa gramatyka, praktyczne materiały. Plus opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

 

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...