Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Boże Narodzenie bez prezentów?

Hiszpańskie dzieci nie wyczekują Bożego Narodzenia z takim utęsknieniem jak ich rówieśnicy z innych krajów. A to dlatego, że raczej nie spodziewają się prezentów.
Big

Otrzymują je dopiero na Święto Trzech Króli, które ma w Hiszpanii większe znaczenie. W Boże Narodzenie natomiast tłumnie odwiedza się kościoły, a na stołach nie może zabraknąć keksa z niespodzianką. Choinka nie jest ozdobą obowiązkową, natomiast w każdym domu powinna znaleźć się szopka. Tę ozdobę spotkać zresztą można także na wystawach sklepowych, na ulicach i oczywiście w kościołach. Hiszpańska wigilia nie jest postna, na stole królują między innymi
jagnięcina, prosię, indyk, owoce morza i ryby. Na deser nie może zabraknąć cava – hiszpańskiego szampana, a także migdałowego słodkiego deseru przypominającego chałwę – turron, świątecznych ciasteczek – polvorones, marcepana ani orzechów. Tradycją jest też uczestniczenie w specjalnej mszy o północy – msza ta nosi nazwę misa del gallo, czyli „msza kogucia”. Określenie wiąże się z legendą, która mówi, iż to właśnie kogut pierwszy ogłosił światu narodziny Jezusa.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...