Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Kalendarze adwentowe, choinka i pieczona gęś, czyli Święta w Niemczech

Boże Narodzenie w Niemczech to święto bardzo wyczekiwane. Równie ważny w tym kraju jest adwent – czas poprzedzający Boże Narodzenie.
Big

1 grudnia dzieci otrzymują (znane i u nas) kalendarze adwentowe, w których w specjalnych okienkach oznaczonych kolejnymi dniami grudnia schowane są czekoladki. Cztery niedziele przed Wigilią w każdym domu ustawiany jest wieniec adwentowy z 4 świeczkami, z których każda symbolizuje kolejną niedzielę adwentu – w pierwszą zapala się jedną świeczkę, w drugą dwie itd.
Najpopularniejszą ozdobą bożonarodzeniową jest oczywiście choinka. Tradycja przystrajania świerku wywodzi się właśnie z Niemiec. Zazwyczaj na czubku drzewka umieszcza się Gwiazdę Betlejemską, która zwiastowała narodziny Chrystusa. Na choince wiesza się też jabłka – jako przypomnienie grzechu pierworodnego odkupionego przez Chrystusa. Niemcy Boże Narodzenie najczęściej obchodzą w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Najbardziej uroczysty jest pierwszy dzień świąt, kiedy rozpakowuje się prezenty i wydaje uroczyste obiady. W południowych landach przygotowuje się też wigilię, ale u naszych zachodnich sąsiadów kolacja ta nie jest postna – tradycyjną potrawą jest pieczona gęś. Charakterystyczną świąteczną potrawą jest również ciasto bakaliowe Stollen, kształtem przypominające nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...