Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Czy potrafisz to wygooglać?

Jeśli ktoś, zada Ci pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, jak będziesz jej szukać? Podobnie jak większość z nas postarasz się to wygooglać, zgodnie z zasadą, że jak nie ma w google, nie ma w ogóle.
Big

Oczywiście istnieją też inne wyszukiwarki internetowe. Czy wyszukując informacje, zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak zapytanie formułować, aby wyszukiwanie było możliwie najbardziej precyzyjne? Czy wiesz, że podczas wyszukiwania warto używać znaków * (gwiazdki), + (plusa) albo – (minusa)?

Jeżeli w polu wyszukiwania wpiszemy źle lub mało precyzyjnie pytanie, otrzymamy zbyt dużą liczbę stron, często nie spełniających naszych oczekiwań. Jak zatem dobrze napisać zapytanie, by osiągnąć cel? Sposobów jest dużo i zależą od potrzeb.

Najczęściej pytania kierowane do wyszukiwarek to pojedyncze wyrazy lub ciąg kilku wyrazów, które nie zawsze w pełni odzwierciedlają zainteresowania pytających. W odpowiedzi otrzymujemy bardzo długą listę stron, na których może, ale najczęściej nie musi, pojawić się szukana informacja.

Dobrym sposobem na zawężenie liczby znalezionych stron jest – w przypadku frazy – ujęcie jej w znaki cudzysłowu, np. „Jan Kowalski”. Wówczas znalezione zostaną strony WWW z wszystkimi wyrazami występującymi obok siebie (i – co ważne – w podanej kolejności). W wynikach wyszukiwania nie pojawią się strony, gdzie występuje samo słowo Jan albo samo słowo Kowalski, ani te strony, gdzie wyrażenie to jest w innej kolejności (Kowalski Jan), czy innej formie gramatycznej np. Jana Kowalskiego.

Jeżeli zależy nam na stronach, gdzie słowa Jan Kowalski muszą wystąpić, ale niekoniecznie obok siebie, wpisujemy +Jan +Kowalski. Postawienie przed słowem znaku minusa (bez spacji) spowoduje wyszukanie stron, na których wyraz nie będzie występował. Można też użyć przed słowami operatorów AND (wyszukane zostaną tylko te dokumenty, które zawierają słowa) lub OR (znalezione strony będą zawierały jeden z terminów, przed którymi te operatory zostaną umieszczone).

Znak * (gwiazdka) użyty w dowolnym miejscu wyrazu, pozwoli na znalezienie słów, w których niektórych liter nie znamy (np. po wpisaniu frazy pozna* będą to np. Poznań, poznański, poznać, poznała itd., a po wpisaniu frazy *łala* - wyrazy zawierające ciąg znaków „łala”, ale także zaczynające lub kończące się na nie).

Wyszukiwarki pozwalają też zawężać poszukiwania do określonej domeny. W tym celu należy użyć parametru site: adres.strony słowo kluczowe (np. cukierki site:onet.pl poszuka słowa cukierki, ale tylko na serwerze Onet.pl). Niektóre wyszukiwarki (np. te zamieszczone w portalach Wirtualnej Polski i Onetu), pozwalają też na uściślenie wyników według tytułów stron. Jeśli w zapytaniu zawrzemy frazę title:kaloryfer, wyszukiwarki znajdą wyłącznie strony ze słowem „kaloryfer” w tytule strony (instrukcję tę nieco inaczej interpretuje wyszukiwarka Google, która zamiast atrybutu title: wymaga formy intitle:). Inne parametry to: inurl:słowo (szukanie słowa w adresie URL), filetype:typ pliku (szukanie plików podanego typu).

 

Jak korzystać z sieci? Kurs "Windows, Word, Excel... Internet" - komputerowe prawo jazdy. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

1392_thumb
Misty (dodano 13 Grudzień 2010, 13:25)
Takich rzeczy powinni uczyć, na lekcjach informatyki w szkole. Na pewno zmniejszyłaby się ilość zdublowanych postów na wszelakich forach, a i moderatorzy mieliby mniej pracy.
Takich rzeczy powinni uczyć, na lekcjach informatyki w szkole. Na pewno zmniejszyłaby się ilość zdublowanych postów na wszelakich forach, a i moderatorzy mieliby mniej pracy.
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...