Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Czy masz coś do ukrycia w Excelu?

Jeżeli chcesz, aby inne osoby korzystające z Twojego arkusza kalkulacyjnego, nie widziały, jak wykonałeś obliczenia, lub nie chcesz by inni mogli zmieniać Twoje dane – ukryj formuły i zablokuj komórki.

Domyślnie, po wskazaniu na komórkę zawierającą formułę, widzimy w pasku formuły wzór, wg którego otrzymaliśmy wynik. Może się jednak zdarzyć, że musimy przekazać arkusz z obliczeniami komuś, kto ma widzieć tylko gotowe wyniki, bez możliwości podejrzenia formuł, a może nawet nie chcemy, by mógł je edytować. Wówczas warto ukryć formuły i zablokować możliwość edycji danych.

W tym celu najpierw musimy zaznaczyć odpowiednie komórki, wywołać okno Formatowania komórki (w menu podręcznym wybieramy polecenie Formatuj komórki…) i na karcie Ochrona zaznaczyć właściwą opcję (Ukryj i/lub Zablokuj). Później wystarczy włączyć ochronę arkusza poprzez wybranie w menu Narzędzia polecenia Ochrona i podpolecenia Chroń arkusz… (w nowszych wersjach Excela na karcie Recenzja przycisk Chroń arkusz).

W wyświetlonym oknie dialogowym podajemy hasło do ochrony. Po zatwierdzeniu po raz kolejny naszego tajnego hasła, wybrane wcześniej komórki po wskazaniu będą wyświetlały tylko wynik, a w pasku formuły będzie pusto. Jeżeli jednocześnie zablokowaliśmy komórki, nie będzie można nic w nich zmieniać. W celu udostępnienia formuł lub możliwości zmian, wystarczy usunąć ochronę arkusza.

Tak przygotowany plik podeślij koledze, o którym wiesz, że bez skrupułów korzysta z Twojej pracy. Niech się pomęczy :)

 

Kurs "Windows, Word, Excel... Internet": obsługa programów, praktyczne porady, skuteczne rozwiązania. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...