Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Dwa w jednym przez 40 lat

Podróż po Niemczech to wycieczka śladami ponad 2 000 lat historii widocznej w imponujących zabytkach starówkach i w salach setek muzeów. Jednak na mentalność dzisiejszych Niemców wpływają nie tylko ślady dawnych wydarzeń, ale i historia najnowsza.

Po zakończeniu II Wojny Światowej (Zweiter Weltkrieg) Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne (Besatzungszonen): brytyjską, francuską, amerykańską i sowiecką. Z trzech zachodnich stref utworzono w maju 1949 roku Republikę Federalną Niemiec (die Bundesrepublik Deutschland – BRD), a w październiku 1949 roku ze strefy sowieckiej powstała Niemiecka Republika Demokratyczna (die Deutsche Demokratische Republik – DDR).

W kolejnych czterech dekadach oba państwa niemieckie rozwijały się w kompletnie różnych kierunkach, zarówno politycznie (politisch), jak i gospodarczo (wirtschaflich), do momentu, gdy po wielu demonstracjach i protestach, w listopadzie 1989 roku padł Mur Berliński (die Berliner Mauer). 3 Pażdziernika 1990 roku oba państwa niemieckie zostały ponownie połączone w wyniku przyłączenia pięciu nowych landów (Bundesländer) do Republiki Federalnej Niemiec.

Obecnie trudno już zauważyć różnice, które istniały pomiędzy oboma państwami niemieckimi (deutsche Staaten), choć wiele biur podróży otrzymuje zapytania o wycieczki w poszukiwaniu śladów (Spuren) Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Dla zainteresowanych polecam film “Good bye, Lenin! “ w reżyserii Wolfganga Beckera. Film utrzymany w konwencji komediodramatu, którego akcja toczy się w momencie upadku NRD i ponownego zjednoczenia Niemiec (Wiedervereinigung Deutschlands). Bohaterem filmu jest Aleks, którego matka, aktywna działaczka komunistyczna, zapada w śpiączkę krótko przed upadkiem Muru Berlińskiego (der Mauerfall). Kiedy się budzi, jej ukochana NRD już nie istnieje. Aleks w trosce o stan zdrowia matki postanawia nic jej nie mówić i próbuje ukryć prawdę, tworząć iluzję NRD. Film ukazuje, jak bardzo NRD różniła się od RFN. W historii Polski również mamy tego typu przepaść pomiędzy czasami komunizmu, a czasami III Rzeczpospolitej. 

 

Praktyczny kurs niemieckiego - przepustka do niemieckojęzycznej kultury. Współczesne słownictwo, informacje o kulturze, zwroty gotowe do użycia. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...