Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Kölner Dom - bogactwo kulturowe Niemiec

Co mają ze sobą wspólnego Katedra w Kolonii (Kölner Dom), Akropol w Atenach (Akropolis in Athen) i Koloseum w Rzymie (Kolosseum in Rom)?
Big

Chodzi tutaj o miejsca o światowej renomie (der Weltruhm), których wartości nie jesteśmy w stanie oszacować. Są one bogactwem kulturowym, które należy chronić dla przyszłych pokoleń (zukünftige Generationen). Katedra w Kolonii została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Nie sposób zliczyć wszystkich dzieł sztuki (Kunstwerke), które znajdują się w tym majestatycznym budynku. Budowę katedry rozpoczęto w 1248 roku i budowano z przerwami przez ponad 600 lat.

Katedra w Kolonii jest najwyższą katolicką świątynią (das Gotteshaus) na świecie, najważniejszym kościołem (die Kirche) Niemiec, a przez dziesięć lat była najwyższym budynkiem (das Gebäude) świata. W jej wnętrzu znajduje się największy na świecie bijący dzwon – 24-tonowy Gruby Piotrek (der Dicke Pitter), czyli Dzwon św. Piotra (St.Petersglocke).

W kaplicy Św.Krzyża (die Kreuzkapelle) znajduje się krucyfiks Gerona, jedno z najważniejszych arcydzieł (der Meisterstück) wczesnoromańskich. Sam krzyż mierzy 2,88m, a wisząca na nim  naturalnej wielkości figura Chrystusa - 1,76m. Nazwa krucyfiksu pochodzi od żyjącego w X wieku arcybiskupa (Erzbischof) Gerona, na którego grobie stał. Z tym krucyfiksem związana jest legenda, mówiąca o tym, jak w głowie ukrzyżowanego Chrystusa, którego przedstawia owa rzeźba (die Skulptur), pojawiła się głęboka rysa. Krucyfiks został natychmiast przyniesiony do arcybiskupa. Geron wziął kawałek Hostii (die Hostie) i kawałek Krzyża Chrystusa z relikwiarza katedry i włożył w rysę w figurze. Rysa zniknęła, jakby nigdy nie istniała.

Czego by nie powiedzieć o tym niesamowitym budynku, to na pewno warto go zobaczyć i przekonać się na własne oczy, czy zasługuje na miano jednego z najwspanialszych kościołów na świecie.

 

Kurs niemieckiego godny polecenia: praktyczne zeszyty, nagrania native speakerów, opcje multimedialne. Żadnych wiążących terminów, zero stresu, szybkie efekty. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...