Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Jak feniks, lecz niekoniecznie z popiołów

Czy wiesz, że feniks, którego znamy i którego symbolikę często stosujemy w naszej zachodniej kulturze, nie jest związany z symboliką chińskiego feniksa feng-huang?

Dla ludzi kultury Zachodu feniks to ptak co 500 lat odradzający się z popiołów; jego symbolika jest silnie związana z ogniem, płomieniami, żarem, które nie są w stanie go pokonać.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku chińskiego feniksa feng-huang, który w kulturze wschodniej jest pierwotnym bóstwem wiatru. Nawet w jego nazwie ukryty jest wiatr („feng” oznacza „wiatr”). Ciało chińskiego feniksa uosabia pięć ludzkich zalet. Głowa symbolizuje cnotę, skrzydła obowiązkowość, grzbiet odpowiednie zachowanie, pierś człowieczeństwo, a brzuch – zaufanie.

Zbieżność kolorów feniksa zachodniego i chińskiego jest przypadkowa. Feniks feng-huang podobno urodził się w cynobrowej jaskini na południowym biegunie i dlatego nazwany został feniksem góry cynobrowej. Ponieważ cynober ma kolor zbliżony do czerwonego, to prawdopodobnie tylko z tego powodu w symbolice feng shui feniks feng-huang nazywany jest „czerwonym feniksem” lub „czerwonym ptakiem”.

Chiński feniks symbolizuje sławę. Jego kierunkiem geograficznym jest południe, a – co może uchodzić za zbieżność z feniksem zachodnim – symbolicznym elementem (spośród pięciu elementów feng shui) jest Ogień. Feng-huang wspiera szczególnie tych wszystkich z nas, którzy bardzo pragną być sławni.

 

Żywioły w feng shui. Kompleksowy kurs feng shui: omówienie technik, szkoły feng shui, symbole, chińska astrologia. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...