Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Na ile sposobów można przywitać się po niemiecku?

Ile jest regionów w krajach niemieckojęzycznych, tyle zapewne sposobów przywitania czy pożegnania znajomych.
Big

Obok formalnych przywitań w Hochdeutsch, czyli standardowym języku niemieckim, takich jak: "Guten Morgen!" (rano), "Guten Tag!"(po poludniu), czy "Guten Abend!" (wieczorem), istnieją różne formy powitań w sytuacjach nieformalnych. Formy te używane są w sytuacjach, kiedy do rozmówcy zwrócilibyśmy się per Pan/Pani.

W sytuacjach nieformalnych, wśród przyjaciół, rodziny, młodych ludzi,  możemy użyć form: "Hallo!", "Hallihallo!", “Hallihallöchen”, "Hi!", "Morgen!" (rano), "Tag!" (po południu), czy "Abend!" (wieczorem).

Powitania będą także zależeć od tego, gdzie dokładnie przebywamy w Niemczech, Szwajcarii, czy Austrii. W południowych Niemczech i Austrii często usłyszymy: "Grüß Gott!" albo "Servus!", podczas gdy w Szwajcarii można spotkać się z przywitaniem: "Grüezi", pochodzącym od niemieckiego “ich grüsse Sie” .

Jeśli chodzi o pożegnanie, to obok formalnego "Auf Wiedersehen!", możemy usłyszeć także "Auf Wiederschauen!" w południowych Niemczech i Austrii, "Auf Wiederhören!", gdy żegnamy się z kimś rozmawiając przez telefon, "Gute Nacht!" (wieczorem, przed pójściem spać). Żegnając się z kimś w sytuacji nieformalnej możemy powiedzieć: "Tschüs!", "Bis später!", "Ciao!" lub w niemieckiej pisowni “Tschau”, czy "Servus!" (na południu Niemiec i w Austrii). Od francuskiego “Adieu” pochodzi niemieckie “Ade”, które można usłyszeć w Szwajcarii, na południu Niemiec i w Austrii.
Oczywiście “najbezpieczniej” jest używać form stosowanych w języku standardowym, ale jeśli skusimy się na użycie form młodzieżowych, czy regionalnych, to na pewno nasz rozmówca będzie pełen podziwu dla naszej znajomości języka niemieckiego.

 

Pogaduszki po niemiecku? Wzbogać swoje słownictwo. Kurs niemieckiego nastawiony na komunikację: współczesne słownictwo i nauka słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...