Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Czarny nie tylko dla pesymistów

Kiedy „widzimy wszystko w czarnych kolorach”, wiadomo, że mamy negatywne nastawienie do sprawy. „Czarny charakter” to antybohater, a czarny kot przecinający drogę oznacza nieszczęście. Ale czy czerń to wyłącznie kolor pesymistów?
Big

Barwa czarna bardzo chętnie stosowana jest w modzie – wyszczupla, podkreśla linię, daje wrażenie z jednej strony elegancji, z drugiej zaś zdecydowania i siły. Mała czarna – wprowadzona na salony w latach 20. XX w. przez Coco Chanel – to obowiązkowy ciuch w każdej damskiej szafie. Podobne zastosowanie kolor czarny ma w aranżacji wnętrz – optycznie zmniejsza pomieszczenie*. Ponadczasowe są zestawienia barwy białej i czarnej układane w rozmaite wzory, np. szachownicę czy zebrę. Takie kompozycje graficzne wybierają najczęściej osoby pozytywnie nastawione do świata, odważne, zdecydowane i stosują w łazienkach, kuchniach oraz pokojach dziennych.

Aby zrozumieć „działanie” czerni, wykonaj poniższe ćwiczenie. Spójrz na zamieszczone poniżej kwadraty. Czy potrafisz powiedzieć, który z nich jest większy?

Otóż kwadraty są równe. Jednak mniejszy wydaje się czarny – jest to spowodowane złudzeniem optycznym, zgodnie z którym ciemne przedmioty na jasnym tle odbieramy jako mniejsze niż przedmioty jasne o takich samych wymiarach przedstawione na ciemnym tle.

 

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...